Bratysława oficjalnie uruchamia miejski system wypożyczania rowerów. Wypróbować to możecie i Wy (tłumaczenie artykułu)


Choć data uruchomienia systemu wypożyczania rowerów w Bratysławie przekładana była już kilka tygodni, ba, nawet miesięcy, to wygląda na to, że tym razem się to w końcu udało. Od dziś, 7 września 2018, możecie nareszcie wypróbować nowy sposób transportu, który spodoba się nie tylko Waszemu portfelowi, ale i ciału, czy środowiskowi.

Jeśli jesteście obywatelami stolicy, na pewno znacie dobrze sytuacje, gdy sterczycie niedobrowolnie w kilkukilometrowych korkach albo krążycie wokół swojego osiedla przez kilkadziesiąt minut, aż nareszcie znajdziecie miejsce do parkowania. Celem systemu wypożyczania rowerów jest właśnie to, aby się te sytuacje stawały jak najrzadziej.

Jak to działa

Sposób jest bardzo prosty. W częściach miasta Staré Mesto, Petržalka, Nové Mesto i Ružinov zostało ustawionych więcej stacji z rowerami przeznaczonymi do krótkoterminowego pożyczania. Na którejkolwiek z nich pożyczacie rower, a następnie możecie go zwrócić na którejkolwiek innej stacji.


Do dyspozycji będzie aż 550 rowerów, przy czym każdy z nich będzie się otwierać za pośrednictwem konkretnego kodu PIN. Ten będzie zainteresowanym podany w ramach rejestracji przez oficjalną stronę internetową organu prowadzącego. Za realizacją tego projektu stoi Bratislavský magistrát we współpracy ze Slovnaftem. Dlatego jego faza pilotowa dostała charakterystyczną nazwę ,,Slovnaft Bajk".

Na razie tylko za symboliczną opłatą

Rower może wypożyczyć ktokolwiek za opłatą w wysokości 1 EUR. Chodzi o program wprowadzający i ta suma zawiera w sobie abonemanet, który jest na razie za darmo i kredyt o wartości 1 EUR. Dlatego że pierwszych 30 minut każdej jazdy przejeżdżacie w ramach abonamentu, macie to aktualnie za darmo. Dopiero przy jeździe, która będzie trwać dłużej niż 30 minut, będzie się Wam z kredytu postępowo ściągać opłatę. Ta jest określona na 2 centy na minutę, ale ściągnę się aż po każdych zakończonych 6 minutach jazdy. Doładować kredyt można online. 

Źródło: bratislava.sk
Chcielibyście jeździć zupełnie za darmo? Sam Slovnaft przedstawia na swojej stronie trik, dzięki któremu się Wam to uda. Na ile nigdzie nie jest ustanowione ograniczenie, które by Wam zabraniało zaparkować po 35 minutach jazdy rower i znowu go sobie bezzwłocznie wypożyczyć, możecie używać systemu wypożyczania rowerów na krótkie odległości zupełnie bez opłat.

Długo oczekiwana i żądana przez obywateli usługa się więc staje prawdą. O tym, jak się w końcowym wyniku przyjmie, zdecyduje się przy ocenianiu po pierwszym roku działania.

Artykuł źródłowy po słowacku (link):
 autor: Denisa.  
Lajfka.sk, 7 Sep. 2018, 

Dalsze źródła i przydatne odnośniki:
slovnaftbajk.sk, zive.azet.sk, cyklokoalicia.sk

Komentáre